Saugus paslaugų naudojimas

Internetui ir skaitmeninėms technologijoms tapus neatsiejama kasdienybės dalimi, asmens duomenų ir finansinio saugumo užtikrinimas darosi vis opesnė problema. Internetiniai sukčiai tobulėja kartu su technologijomis, nuolat tobulina esamas bei atranda naujas ir vis sunkiau atpažįstamas apgaulės schemas. Žinojimas, kokiais metodais veikia finansiniai nusikaltėliai, gali mus apsaugoti.

Finansiniai sukčiai nesirenka amžiaus ar lyties – į jų „nasrus“ gali papulti bet kuris iš mūsų. Kredito unijos dalinasi informacija ir patarimais, kaip demaskuoti piktus finansinių sukčių kėslus.

Būkite budrūs, jeigu:

01

Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir praturėti

02

Susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo Jūsų asmens ir prisijungimo prie el. bankininkystės duomenų

03

Sulaukėte skambučio iš svarbios organizacijos pareigūno su prašymu pervesti pinigus

04

Greitai užsimezgę romantiniai santykiai virto prašymu padėti finansiškai

Ko kredito unija NIEKADA nedarys?

 • Susisiekęs kredito unijos darbuotojas NIEKADA neklaus Jūsų vardo, pavardės ir kitų kontaktinių duomenų.
 • Susisiekęs kredito unijos darbuotojas NIEKADA neskubins Jūsų veikti greitai ir atskleisti savo asmens, mokėjimo kortelės ar prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis.
 • Kredito unijos darbuotojas NIEKADA su Jumis nebendraus per tokias susirašinėjimo programėles kaip „Viber“ arba „WhatsApp “.
 • Kredito unija NIEKADA nesiųs el. laiškų, kuriuose prašoma įdiegti papildomą programinę įrangą, siekiant pagerinti el. bankininkystės naudojimosi galimybes.
 • Kredito unija NIEKADA nesiųs el. laiškų, kuriuose prašoma pateikti prisijungimo duomenis ir nesiųs nuorodų į interneto svetaines, kuriose reikia įvesti savo asmeninę informaciją.

Kaip apsisaugoti?

 • Nuolat atnaujinkite savo programinę įrangą.
 • Nepasitikėkite ypatingai patraukliais pasiūlymais, o prieš imdamiesi aktyvių veiksmų skirkite laiko laiškų, trumpųjų SMS žinučių analizei.
 • Kilus įtarimams apie suklastotą laišką, nespauskite aktyvių nuorodų, neįveskite savo asmens duomenų.
 • Nenaudokite to paties slaptažodžio skirtingose paskyrose, laikas nuo laiko slaptažodžius atnaujinkite.
 • Nesidalinkite asmenine informacija su niekuo – net ir savo šeimos nariais („Smart-ID“, vartotojo vardu, slaptažodžiu , PIN kodu, mokėjimo kortelės duomenimis ir kt.).

Dažniausiai pasitaikančios sukčiavimo schemos*:

Su Jumis susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo atnaujinti duomenis? Kilo sistemos nesklandumų ir paslaugus darbuotojas nori padėti – tereikia Jūsų prisijungimo duomenų ir viską padarys už Jus?

Svarbu! Nei banko, nei Sodros, nei kredito unijos ar bet kurios kitos institucijos arba organizacijos darbuotojas negali prašyti Jūsų prisijungimo ar kitų asmeninių duomenų. Jei taip nutiko – tikriausiai susidūrėte su finansiniais sukčiais.

Kaip atpažinti?

 • Su jumis susisiekti gali ne tik skambučiais, bet ir laiškais ar SMS žinute su aktyvia nuoroda, kuri nukreipia ne į oficialų, o fiktyvų puslapį.
 • Žinutes ir laiškus galite gauti nuo kredito unijos, sukčiams suklastojus siuntėjo vardą.
 • Sukčiai dažnu atveju Jus skubins, ragins imtis veiksmų čia ir dabar. Nepasiduokite skubinimui ir būkite atidūs. Rašybos ir gramatikos klaidos vis rečiau išduoda apgaulę. Dabar sukčiai sukuria kone tobulus svetainių dublikatus, todėl akivaizdžių skirtumų galite ir nepastebėti.
 • Nepasiduokite spaudimui pasidalinti ekranu. Jokios finansinės institucijos ar organizacijos darbuotojas šito Jūsų neprašys.

Romantinį sukčiavimą naudoja asmenys, siekdami sukurti iliuziją apie meilės interesus ir romantinius ketinimus. Tai apgaulinga praktika, paremta emocine manipuliacija, siekiant apgauti auką finansiškai.

Visada reikia turėti galvoje, kad kito žmogaus rodomas dėmesys Jums internete (pažinčių portaluose, socialiniuose tinkluose ir kt.) gali būti labai gerai apgalvota sukčių schema. Jums tai – flirtas ir atgaiva po darbų, jiems – strateginis veiksmų planas.

Kaip atpažinti?

 • Nauja simpatija prašo intymių Jūsų nuotraukų. Pasidalinus jomis ar privataus gyvenimo detalėmis, sukčiai gali pasitelkti šantažą ir grasinti paviešinti intymią informaciją, jeigu iš Jūsų negaus prašomo atlygio. Pagal žalos mastą romantiniai sukčiai aplenkia telefoninius sukčius.
 • Nauja meilė gyvena ne Lietuvoje ir nori pas Jus atskristi, bet mokėjimo kortelė kaip tyčia užblokuota ir prašo pervesti pinigų. Būkite budrūs, neatskleiskite savo asmeniniam naudojimui skirtų duomenų. Neskolinkite ir neatlikite pavedimo kito asmens vardu. Galite ne tik prarasti pinigus, bet ir prisidėti prie pinigų plovimo.

Kaip apsisaugoti?

Paieškokite informacijos apie naująją simpatiją internete: ar turi aktyvias paskyras kituose socialiniuose tinkluose, ar turite bendrų draugų, ar paskyroje naudojama nuotrauka nėra viešai prieinama „Google“ paieškoje kito asmens vardu? Paklauskite šeimos ir draugų nuomonės.

Tai būdas, kuomet skambinantis sukčius prisistato kaip pareigūnas, nurodo savo vardą bei pavardę, pasisakp esąs iš policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ar panašios institucijos. Prisiminkite, kad dėl nelaimingo atsitikimo pareigūnai gali tik informuoti ir paprašyti patikslinti detales. Kitu atveju, gali būti, kad papuolėte į sukčių pinkles.

Kaip atpažinti?

 • Pareigūnai niekada neprašys Jūsų el. bankininkystės prisijungimų ar kitų konfidencialių duomenų.
 • Jeigu paskambinęs asmuo praneša apie neva į nelaimę patekusį Jūsų artimą, pirmiausia susisiekite su juo, užuot vykdę nepažįstamojo nurodymus.
 • Pareigūnai niekada neprašys Jūsų pinigų, kuriuos neva perduos į nelaimę patekusiam artimajam.
 • Nebijokite pasirodyti nemandagūs – kilus įtarimų, paprasčiausiai nutraukite pokalbį.

Jei tokios informacijos reikalaujama arba jau atskleidėte prisijungimus prie savo el. bankininkystės – nedelsdami susisiekite su savo kredito unija bei policija. Naudokitės tik oficialiuose šaltiniuose nurodytais finansų įstaigų ir teisėsaugos kontaktais.

Brangią prekę atradote už neįtikėtinai žemą kainą? Tikėtina, kad tai dar viena sukčiavimo forma. Jei vis dėlto nusprendėte išbandyti laimę ir surizikuoti – turėkite atskirą kortelę apsipirkti internetu. Jos sąskaitą papildykite tik prieš atlikdami mokėjimą ir tik tiek lėšų, kiek reikia konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti.

Kaip atpažinti?

 • Visada patikrinkite, kokią informaciją apie save viešai skelbia pardavėjas, kokia informacija prieinama apie pasirinktą interneto parduotuvę. Ar interneto parduotuvė atskleidžia duomenis apie savo įmonę – pavadinimą, registracijos numerį, adresą, kitą kontaktinę informaciją.
 • Paieškokite klientų atsiliepimų su pardavėju nesusijusiose interneto svetainėse. Tam gali padėti rekvizitai.lt ir panašaus pobūdžio svetainės, „Google“ atsiliepimų skiltis.
 • Atkreipkite dėmesį, ar pardavėjas turi prekių grąžinimo taisykles, kiek skirtingų atsiskaitymo sprendimų siūlo savo pirkėjams. Jeigu nurodytas tik sąskaitos numeris, Jums turėtų kilti įtarimų apie nesąžiningą pardavėją.

Svarbu žinoti, kad atsiskaičius savo mokėjimo kortele, klientas gali kreiptis į kredito uniją dėl lėšų susigrąžinimo, tačiau tai turėtų padaryti neatidėliodamas.

Išsisaugokite pirkimo patvirtinimą, susirašinėjimą su pardavėju, informaciją apie pristatymą, jei prekė buvo grąžinta pardavėjui – grąžinimą patvirtinantį dokumentą, pvz., pašto siuntos kvitą.

Netikėtai paskambino ar el. laišką parašė Jūsų darbovietės vadovas? Keista, kad skambinama po darbo valandų? Būkite atsargūs! Jei prašoma atlikti skubią mokėjimo operaciją, keisti tiekėjų duomenis ir nepaisyti įmonės vidinės tvarkos – tikriausiai bendraujate su finansiniu sukčiumi.

Kaip apsisaugoti?

 • Prieš atlikdami bet kokį veiksmą, susisiekite su atsakingais kolegomis ar tiesioginiu savo vadovu. Neatlikite jokių mokėjimų ir nespauskite atsiųstų nuorodų.
 • Vadovaukitės Jūsų įmonėje nustatyta vidine tvarka. Jeigu tokios neturite – geriausias laikas tuo pasirūpinti yra dabar.
 • Venkite dalintis pertekline asmenine ar įmonės informacija socialiniuose tinkluose.

Jeigu Jums paskambino arba gavote el. laišką iš naujo partnerių darbuotojo, neva šiam pirma savaitė ir nesusigaudo sąskaitose, būkite atidūs. Nauji darbuotojai, „pamirštos“ sąskaitos ir kiti skubos tvarka daromi pokyčiai gali būti sukčių pinklės.

Kaip apsisaugoti?

 • Apie situaciją praneškite atsakingiems kolegoms.
 • Kreipkitės į tiekėjus ar partnerius pokyčių patvirtinimo.
 • Naudokite tik oficialiai suderintus ir patvirtintus kontaktinius duomenis bei kanalus, o ne socialinius tinklus.

Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir užsidirbti? Atsargiai, sukčiai turi ne tik naujus veikimo principus, bet ir fiktyvių interneto svetainių, realistiškai atrodančių dokumentų ir padirbtų sertifikatų.

Kaip atpažinti?

 • Žadama greita grąža, o pasiūlymo laikas „labai ribotas“. Su Jumis susisiekęs asmuo ragina sprendimą priimti kuo greičiau, o geriausia – čia ir dabar.
 • Sulaukiate įkyrių pasikartojančių skambučių.
 • Pasiūlymas galioja tik jums ir juo prašoma su nieko nesidalinti.
 • Pasiūlyta aplankyti interneto svetainė neturi saugumo sertifikatą žyminčios spynelės arba bendraujama susirašinėjimo programėlėmis („Viber“, „Whatsapp“). „Brokeris“ siūlo viską sutvarkyti už Jus, tereikia pateikti el. bankininkystės, kortelės ar asmens dokumento informaciją.

Kaip apsisaugoti?

Tikri tarpininkai padeda savo žiniomis, o ne mygtukų paspaudimu už klientą. Jeigu kartą jau esate susigundę apgaule, nepamirškite, kad su sukčiavimu gali tekti susidurti ir ateityje. Pavyzdžiui, po kurio laiko galite sulaukti žinučių ar skambučių iš asmenų, kurie siūlys pagalbą neva susigrąžinant prarastus pinigus. „Matome, kad buvote nukentėję, Jūsų lėšos rastos“, – tariamų teisininkų ar pareigūnų pamėgta dainelė. Kad ir kaip viltingai skambėtų, neužkibkite ant kabliuko.

 
*Informacija parengta remiantis Lietuvos bankų asociacijos narių sukčiavimo prevencijos kampanija https://atpazinksukciu.lt/.
 

Nukentėjai? Pranešk!

Dėmesio!
Jei tapote sukčių auka, kuo skubiau:

• Susisiekite su savo kredito unija el. paštu info@mtk.lt ir telefonu +370 46 210 210. Tik tokiu būdu kredito unijos specialistai galės atšaukti arba užginčyti pavedimą ar mokėjimo operaciją Jūsų kortele bei užregistruoti incidentą.
• Nedelsdami kreipkitės į policiją.

Atkreipkite dėmesį. Jeigu piniginės lėšos buvo pervestos Jūsų pačių iniciatyva arba sukčiams atskleidėte savo asmeninius duomenis, susijusius su mokėjimo sąskaita, tikėtina, kad kredito unija Jūsų prarastų lėšų sugrąžinti negalės.

 

TOP