INVEGOS partnerių, teikiančių portfelines garantijas verslui, sąraše – kredito unijos

Siekdama, kad verslą finansavimas pasiektų kaip įmanoma patogiau ir greičiau, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) bendradarbiauja su finansų tarpininkais teikdama portfelines garantijas. INVEGOS finansų tarpininkais nuo rudens jau tapo 11 finansų įstaigų, o šį sąrašą papildė ir 7 LKU grupės kredito unijos.

Kaip pasakoja INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė Sigita Rutkauskaitė, nors visą laiką buvo stebima, kad paskolų finansavimas su valstybės garantija buvo aktualus, tačiau dar didesnę reikšmę jis įgauna šiuo nestabiliu laikotarpiu.

„Valstybės pagalba tampa neatsiejama siekiant užtikrinti įmonių konkurencingumą ir veiklos tęstinumą bei lengvesnį finansavimo verslui gavimą. O teikdama už verslo paskolą portfelinę garantiją, kuri atstoja dalį užstato, valstybė prisiima dalį rizikos ir taip paskatina finansų įstaigas skolinti aktyviau. Be to, finansavimas suteikiamas ne tik paprasčiau, bet ir greičiau, nes sprendimą finansuoti priima finansų įstaigos ir joms nereikia papildomai kreiptis į INVEGĄ dėl garantijos“, – sako S. Rutkauskaitė.

Tai, kad verslai susiduria su dideliais iššūkiais, patvirtina ir Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas.

„Pastarieji metai verslui buvo kupini iššūkių. Kai dalis įmonių dar nespėjo atsistoti ant kojų po COVID-19 pandemijos ir įvestų veiklos apribojimų, šių metų pradžia pabėrė naujų iššūkių, kuriuos lėmė Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą. Šie įvykiai stipriai pakoregavo įmonių tiekimo grandines, nulėmė importo ir eksporto partnerių kaitą, taip pat reikšmingai brango žaliavų ir energijos išteklių kainos“, – sako M. Vijūnas.

Sutartį su INVEGA pasirašė LCKU ir 7 kredito unijų konsorciumas, kurį sudaro: Kauno kredito unija, Kauno regiono kredito unija, Kėdainių krašto kredito unija, kredito unija „Mėmelio taupomoji kasa“, Panevėžio kredito unija, Šeimos kredito unija ir Vilniaus kredito unija. Bendrai šios kredito unijos gali suteikti finansavimą su INVEGOS portfeline garantija už 25 mln. eurų.

„Glaudus kredito unijų ir valstybės institucijų bendradarbiavimas yra tai, ko reikia šiuo sunkiu ir nenuspėjamu laikotarpiu, kad bendromis jėgomis galėtume sukurti lengvesnes sąlygas verslui išlikti ir gyvuoti Lietuvoje. Šios priemonės dėka galėsime palankesnėmis sąlygomis skolinti įmonėms, kurioms trūksta užstato arba turimas užstatas – nepakankamas. Džiaugiuosi, kad LKU kredito unijų grupė prisidės didinant finansavimo prieinamumą platesniam ratui smulkaus ir vidutinio verslo įmonių“, – prideda M. Vijūnas.

Pasinaudojus skatinamąja priemone „Portfelinės garantijos 3“, INVEGA garantuoja 80 % paskolos sumos, o maksimali vienos paskolos suma gali siekti ne daugiau kaip 1 875 000 eurų. Maksimali paskolos trukmė su portfeline garantija – 5 metai apyvartinėms ir 10 metų investicinėms paskoloms, o finansavimas kredito linijos forma teikiamas 3 metų laikotarpiui.